Efor Tarım Ürünleri A.Ş.    
 
Turkce için tiklayin.
Click for English.
 
 
 Hakkımızda

Afyon İli ve Konya illeri içerisindeki Eber-Akşehir gölleri ile Sultandağları arasındaki havzasında 1950 li  yıllardan bugüne kadar yoğun bir meyvecilik faaliyeti devam ettirilmektedir.Bu havza içerisinde doğalında bulunup gelişme eğiliminde olan ana bitki ise kirazdır.
Kiraz üretimi ile uğraşan çiftçilerimizin ise ancak 1995 yıllarından sonra ihracat imkanlarının gelişmesi ile gülmeye başlamıştır.Bölgemizdeki yoğun potansiyel zaman içerisinde art niyetli insanlar ve aracıların ticari doyumsuzluğu nedeni ile çiftçimizin hak ettiği değerleri alamamasına neden olmuştur.Kimi yıllar Kiraz değerleri geç ödenirken,kimi yıllar hiç ödenmeden çiftçimizin malı sermaye yapılmak istenmiştir.Serbest piyasa içerisinde belirli bir fiyat aralığında seyir etmesi gerekirken bu makas devamlı çiftçi lehine bozulmuş ve aynı hasat sezonu içerisinde fiyatlar yarı yarıya gerileyebilmekte ,tekrar baş fiyatları görüp sezon kapatılmaktadır.Sanayiye yönelik olarak yetiştirilen kiraz ve meyvenin kaderi ise daha vahimdir.Yıllara sair ürün fiyatları incelendiğinde görüleceği üzere üst üste iki yıl birbirine yakın değerlerden ürün satışı nerdeyse mümkün olmamıştır.Bunun sebebi sanayicilerimizin hasat dönemini görmeden bağlantılarını yapamamaları,ürün fiyatları ile ilgili olarak belirgin bir tespit yapamamaları yatmaktadır.
Piyasaların bu istikrarsızlığı biz üreticilerin bir araya gelerek ortak hareket ve tavırlar geliştirmemize neden olmuştur.Bu amaçla 78 üretici bir araya gelerek ürünlerimizi ortak değerlendirme kararı almış ve EFOR TARIM ÜRÜNLERİ A.Ş. yi kurmuştur.Temel gayemiz piyasayı kontrol ederek,Kendi ürünlerimizi piyasa şartları içinde olabilecek en yüksek fiyattan ve en kısa sürede güvenceli olarak geri dönüşünü sağlayarak, daha kaliteli ve bol ürün yetiştirmeyi garanti altına almaktır.Kurulduğumuz ilk yılda işleme ünitemizi oluşturarak kiraz işlenmiş ve ihracatı sağlanmıştır.İlk yılda 450 tan kiraz ihracatı ile önemli bir yol kat edilerek üretici-ortaklarımızın ürünlerinin değerlendirme  şansı bulunmuştur.2005 yılında taze kiraz ihracatımız ve fason olarak ihracatçıya (Özler Tarım Ltd Şti, Narpak A.Ş.) paketlediğimiz toplam taze kiraz miktarı 850 tona,Sanayiciye teslim edilen hammadde ve soklanmış ürün miktarımız 1250 tona ulaşmıştır.
Bu iki yıllık çalışma süremiz içerisinde faaliyetlerimizi yürütebilmek için bölgemizde var olan soğuk hava ve Şoklama tesislerini kiralamaktayız.Bu işletmelerde tamamen İso Kalite standartları ve Haccp kurallarına göre üretim ve paketleme yapmaktayız.Sahip olduğumuz bilinç ve hedef hitap ettiğimiz Pazar konumundaki Avrupa standartlarını yakalayarak müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmaktır.  
Efor Tarım ürünleri A.Ş. olarak nihai hedefimizde kendimize ait Meyve Şoklama, Meyve Suyu, Taze ürün paketleme ve işleme evimize sahip olmak vardır.Bu amaç için 2004 yılında hazırladığımız fizibilite ve planlarımız gün ve gün hayata konacaktır.Bölgemizin, Ülkemizde kalkınmada öncelikli bölge olarak ilanı ile kazanılacak olan üretim girdilerinde (Elektrik Tüketiminde ,İşçi sigortasında ve Gelir  vergilerinde ve arazi tahsisinde sağlanan avantajlar) bize sağlanacak olan avantajları iyi kullanmak istiyoruz.Ancak üreticiler olarak şu anda bu İşletmeyi oluşturacak ekonomik güce sahip değiliz.Bu nedenle yabancı yatırımcılar ile iş birliği yapmak istiyoruz.Çünkü biliyoruz ki bizim en büyük sermayemiz üretmiş olduğumuz ürünlerimizdir.
Fizibilite raporlarımız incelendiğinde görüleceği üzere; Tesis yatırımımız 3-3..5 milyon Euro (3.5-4milyon Dolar) olmasına karşın yıllık olarak işletmemizde taze ürün işlenerek ihraç edilmesi ile (600-750 ton kiraz ihracatı) 2 milyon Euro, Şoklama ile ise 3,5-4 milyon Euroluk ürün, toplamda ise 5.5-6 milyon Euro luk ürün  işlenip pazarlanma şansı doğacaktır. Ve Bu ürünlerin % 75-80 üretici ortaklarımız tarafından karşılanmaktadır.   
 Bizlerin yabancı sermaye arayışında gözden kaçırılmaması gereken husus ise sadece sermayedar ortaklık değil; aynı zamanda ürünlerimizi pazarlayacak geniş bir partnerlik olmasıdır. Çünkü bizler ürünlerimizi işleyeceğimiz tesis kadar onları gerek taze gerekse şoklanmış olarak pazarlayacak ortağa ihtiyacımız vardır. Kısa ifade ile bizlere sağlanacak olan kredi geri ödemesi ürünlerimiz ile yapılacaktır .Bunu pazarlayabilecek kapasitede bir yatırım önerilmektedir. Buna yeterli üretim bilgi ve becerimiz mevcuttur.İki yıllık çalışma performansımız bu iddiamızı doğrulamaktadır.
 Efor Tarım Ürünleri A.Ş. olarak tüm üretici-ortaklarımıza Eurepgap sertifikası ile işletmemize Haccp ile İso sertifikaları alınmış olup ürünlerimiz kontrollüdür..2006 yılı üretim planımızda 1000 ton kiraz taze olarak işlenmesi ve ihracatı,sanayiye yönelik olarak ise 1500 ton kiraz, vişne tedariki planlanmıştır.Ayrıca 1500 ton taze erik ile 250 ton kayısı ihracatı planlanmaktadır.Tamamen Naturel Doğal çilek üretimimiz ile 150 ton Doğal çilek şoklanması planlanmıştır.
 2006 Üretim sezonumuzun hepimize hayırlı olması dileklerimle saygılar sunarım 06/02/2006
                                                                                  Kadir Göçeri
                                                                               Ziraat Müh.
                                                                                  Genel Müd.
                                                                     Efor Tarım Ürünleri A.Ş.
                                                                                    


 Ürünlerimiz ve Hizmetlerimiz

Detayli Bilgi
Detaylı BilgiFiyatı:
Ülke: Türkiye

Detayli Bilgi
Detaylı Bilgi

Erik

Fiyatı:
Ülke: Türkiye

SHOWROOM'umuzu ziyaret etmek için lütfen tıklayınız.

 İletişim Bilgileri
Firma Adı ve Adresi:Efor Tarım Ürünleri A.Ş.
Dereçine Kasabası
Sultandağı Afyonkarahisar 03910 Türkiye
İlgili Kişi:Kadir Goceri - Esat GOCERI
Telefon:+90 5323931297
Fax:+90 272 6965049
Web Sayfaları:http://www.eforas.com
 
Copyright (C) 2001 SMETC.COM